OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SCHOLARSHIP

2019 Winners

David Evans
Najwa Labban
Lillian Hughes
Ellie Palazzolo

Paper Competition
Elizabeth Mejia-Ricart
Michael Wyatt

Art Competition
Lauren Lambert

Outstanding Mentor
Carrie Wu
Jennifer Erkulwater

 

 

Expand All
  • Past Winners

    1999 - Olga G. Troyanskaya

    2000 - Casey Flanagan (biology)
    2000 - Brian Markelz (biology)
    2000 - Chris Crowell (biology)

    2001 - Kathryn T. Young (biology)

    2002 - Mohammed Abouzaid (math)

    2003 - Amy Robin Hoffman (English)

    2004 - Marci Smith (psychology)
    2004 - Viola Trebicka

    2005 - Stephanie Harris (biology)
    2005 - Fiona McCarthy (political science)

    2006 - Tim Ferguson (math)

    2007 - Matt Summers (biochemistry)
    2007 - Sarah Remmert (chemistry)
    2007 - Robert Cole (history)

    2008 - Emily Jenchura (interdisciplinary studies)
    2008 - Peter Manchev (physics)

    2009 - Chris Florio (history)
    2009 - Evan Wang (chemistry)

    2010 - Matthew Der (math/computer science)
    2010 - Eric Van Epps (psychology)
    2010 - Jordan Walter (biology)

    2011 - Samuel Mitchell (English)
    2011 - Serena Ding (biology)
    2011 - Smaranda Craciun (chemistry)
    2011 - Jeff Zheng (math/physics)

    2012 - Robert Heler (computer science, biochemistry and molecular biology)
    2012 - Diana Iovan (chemistry, mathematics)

    2013 - Aleah Goldin (interdisciplinary studies with global health concentration, creative writing and anthropology minors)
    2013 - Alexander Hahn (chemistry)

    2014 - Katelyn Lawrenz (political science)
    2014 - Marina Tawfik (chemistry)

    2015- Laura Murray (biology and LALIS)
    2015- JenniMarie Swegan (English, music)

    2016- Haonan Liu (physics and math)
    2016- Uthaipon Tantipongpipat (math)

    2017- Ryan McEvoy (history and German)
    2017- Cooper Taylor (chemistry)

    Outstanding Achievement in Creative Arts

    1999 - Adam Travis

    2000 - Jenifer Rutkoski
    2000 - Matt DiCintio

    2001 - Doris Wylee

    2002 - Jennifer Bernard

    2003 - Tiffani Harris

    2004 - Haven Herrin (art)

    2005 - Sarah Rogevich (music)

    2006 - David Raiser (music)
    2006 - Kim Urba (dance)

    2007 - Sean Hudock (theatre)

    2008 - Heather Stebbins (music)

    2009 - Rachel Chikowski (theatre and dance)

    2010 - Jessica Clough (music)
    2010 - Amy Szerlong (theatre and dance)

    2011 - Irena Stanisic (art)

    2012 - Ellen Broen (music, international studies)

    2013 - Mary McDonnell (theatre and dance, business)

    2015- JenniMarie Swegan (English, music)

    2016- Vivian Barnes (theatre)

    2017- Kylie McCormick (dance, business)

    2018 Winners

    David Evans Award Winners
    Solomon Quinn
    Grace Conway
    Elizabeth Montague

    Symposium Paper Award
    Tom Francis
    Jibran Haider

    Symposium Arts Award
    Cristina Peters

    Outstanding Mentor Award
    Jack Singal
    Maja White